“Głęboka demokracja w edukacji młodych - klucz do Europy przyszłości” to dwuletni projekt Stowarzyszenia Aktywne Kobiety i Fundacji Antygrawitacja który trwa od 2021 do 2023 w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności.
Fundacja Antygrawitacja w projekcie pełni rolę organizacji goszczącej młodych ludzi - wolontariuszy Korpusu Solidarności. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety jest organizacją koordynującą i wspierającą działania w projekcie.
Projekt daje młodym ludziom z Europy i krajów partnerskich szansę rozwoju. Największą siłą Europy nie jest potęga gospodarcza czy militarna, ale młodzież. W czasach zmian, zdolność do podejmowania niestandardowych decyzji, umiejętność spojrzenia na problem z nowego punktu widzenia, są szczególnie cenne.
Za pomocą projektu Stowarzyszenie Aktywne Kobiety i Fundacja Antygrawitacja wspierają rozwój kreatywności i twórczości młodych o mniejszych szansach, z Europy i krajów partnerskich. Projekt jest dla nich swoistą odskocznią, wybijającą do samodzielnego, dorosłego i zawodowego życia..
Proponowane działania przyczyniają się do rozwijaniu potencjału młodych ludzi i wzmacnianiu ich pozycji na europejskim rynku pracy.
Cel projektu
Celem projektu jest, aby Wolontariusze ESC, poprzez aktywne uczestnictwo w społecznościach i instytucjach pozarządowych, przyczynili się do otwarcia kulturowego i światopoglądowego naszych młodych cyrkowców,, rodziców i trenerów ale też całych społeczności lokalnych - na integrację z innymi mieszkańcami Europy i jej różnorodnością kulturową.
Wszystkie działania opierać się będą na pozaformalnych i alternatywnych metodach nauczania, które są jednym z najskuteczniejszych narzędzi edukacji młodych ludzi, gdyż angażują, wyzwalają kreatywność, pobudzają do działania i samodzielnego myślenia, pozwalają na praktyczne zastosowanie efektów uczenia się i aktywne wyciąganie wniosków z własnych doświadczeń.
Zadania wolontariuszy
-
asystowanie podczas realizowanych przez Fundację warsztatów, zajęć i wydarzeń,
-
praca animacyjna i wychowawcza z dziećmi i młodzieżą,,
-
współodpowiedzialność za przestrzeń i wyposażenie organizacji,
-
wsparcie w zbieraniu i upowszechnianiu dokumentacji z działań organizacji w mediach
-
udział w przygotowaniu i koordynacji projektów międzynarodowych
-
realizacja własnych projektów w oparciu o osobiste pomysły i zainteresowania
Korzyści z udziału
-
zdobycie ciekawego doświadczenia zawodowego
-
rozwój umiejętności interpersonalnych
-
poszarzanie kompetencji zawodowych i społecznych
-
realizacja własnych projektów, w zależności od swojego hobby, zainteresowań i pasji
-
wsparcie koordynatora, tutora i mentora,
-
szansa nawiązania nowych, międzynarodowych przyjaźni
-
nauka języków obcych, w tym języka polskiego i angielskiego
-
możliwość podróżowania po Polsce i Europie